Hae nyt! Ensi vuoden alussa Keniaan tai Meksikoon ICYE-vapaaehtoistyöhön

Hae nyt! Tässä mahdollisuus sinulle, joka haluaisit lähteä vapaaehtoistyöhön ensi vuoden alussa ja tutustua uuteen yhteisöön ja ympäristöön Keniassa tai Meksikossa.

🌱 Keniassa voit päästä ICYE-vapaaehtoistehtäviin esimerkiksi paikalliseen ala- tai yläkouluun tai syöpää sairastavia henkilöitä ja heidän läheisiään tukevaan organisaatioon.

🌱 Meksikossa puolestaan ICYE-vapaaehtoisia vastaanottavat esimerkiksi päiväkodit ja iäkkäiden ihmisten kodit sekä eläinoikeusjärjestö.

Pääset osaksi uutta yhteisöä yhteistyön ja maailmankuvan avartamisen äärellä avustavissa tehtävissä. Voit viettää vapaaehtoistyössä puoli vuotta tai vuoden.

ICYE-ohjelmaa järjestää kansainvälinen ICYE-verkosto, jota edustaa Suomessa Maailmanvaihto. Ohjelmaan on osallistumismaksu, joka kattaa muun muassa majoituksen ja ruokailut, vakuutuksen sekä koulutusta ennen lähtöä, vapaaehtoistyöjakson aikana ja paluun jälkeen.

Lue lisää ja hae

Lue myös

Keittiötiimiin puolivuotisarviontileirille 15.–18.1.2026

Etsitkö vapaaehtoistoimintaa ensi vuoteen? Oletko innostunut leirielämästä sekä kokkaamisesta? Tule...

Ensi vuonna Itävaltaan! Paikkoja Euroopan solidaarisuusjoukkojen vapaaehtoistyöhön

Haluaisitko lähteä vapaaehtoistyöhön Euroopan solidaarisuusjoukkoihin ensi vuonna? Tässä kaksi innostavaa...

Kutsu Maailmanvaihdon glögi-iltaan 12.12.

Perjantaina 12.12.2025  klo 18–20 Maailmanvaihdon toimisto, Oikokatu 3, Helsinki Kiitoksena...