ICYE-federaation 75-vuotisjuhlajulkaisussa ääniä eri puolilta maailmaa

ICYE-federaatiolta on ilmestynyt 75-vuotisjuhlajulkaisu, jossa toimijat eri puolilta maailmaa jakavat kokemuksiaan ja näkemyksiään federaation toiminnasta vuosien varrella.

Julkaisussa mm. Mariela Ortiz Suarez, Argentiinan ICYE-järjestön ohjelma- ja vapaaehtoistyökoordinaattori ja ICYE-federaation hallituksen jäsen, tarkastelee kansainvälistä vapaaehtoistyötä välineenä kriittiseen oppimiseen ja sosiaalisen oikeudenmukaisuuden edistämiseen.

Maailmanvaihdon pääsihteeri Anni Koskela tarkastelee muutoksia ICYEssä viimeisen kolmenkymmenen vuoden kuluessa. Suomesta julkaisussa ovat mukana myös Irma Ertman ja Hannu Mustakallio, jotka molemmat viettivät vaihto-oppilasvuoden 1960-luvulla, Ertman Yhdysvalloissa ja Mustakallio Alankomaissa.

Lue julkaisu (pdf): https://www.icye.org/wp-content/uploads/2025/02/ICYE-75th-Anniversary-web.pdf

Lue myös

27.10. etäinfo: Vapaaehtoistyöhön ulkomaille

Kiinnostaako vapaaehtoistyö ulkomailla? Haluaisitko tutustua tarkemmin Maailmanvaihdon ohjelmiin ja kuulla...

Vapaaehtoisten ja Kamujen kanssa Kiasmaan 2.10.

Toimitko Kamuna Maailmanvaihdon vapaaehtoiselle ja mietit teille mukavaa yhteistä syystekemistä?...

Lokakuussa vapaaehtoistyöhön Slovakiaan – nuorisotyötä ja kansainvälisyyttä KERICissä

Haluaisitko työskennellä vapaaehtoisena lasten ja nuorten parissa Slovakiassa? KERIC tarjoaa...