ICYE-federaation 75-vuotisjuhlajulkaisussa ääniä eri puolilta maailmaa

ICYE-federaatiolta on ilmestynyt 75-vuotisjuhlajulkaisu, jossa toimijat eri puolilta maailmaa jakavat kokemuksiaan ja näkemyksiään federaation toiminnasta vuosien varrella.

Julkaisussa mm. Mariela Ortiz Suarez, Argentiinan ICYE-järjestön ohjelma- ja vapaaehtoistyökoordinaattori ja ICYE-federaation hallituksen jäsen, tarkastelee kansainvälistä vapaaehtoistyötä välineenä kriittiseen oppimiseen ja sosiaalisen oikeudenmukaisuuden edistämiseen.

Maailmanvaihdon pääsihteeri Anni Koskela tarkastelee muutoksia ICYEssä viimeisen kolmenkymmenen vuoden kuluessa. Suomesta julkaisussa ovat mukana myös Irma Ertman ja Hannu Mustakallio, jotka molemmat viettivät vaihto-oppilasvuoden 1960-luvulla, Ertman Yhdysvalloissa ja Mustakallio Alankomaissa.

Lue julkaisu (pdf): https://www.icye.org/wp-content/uploads/2025/02/ICYE-75th-Anniversary-web.pdf

Lue myös

Harjoittele kieliä Maailmanvaihdon kielikahvilassa syksyllä

  Haluaisitko harjoitella puhumista espanjaksi tai suomeksi rennossa ilmapiirissä? Oletko...

Lentokenttänoutajaksi tai lyhytaikaiseksi majoittajaksi 11.–13.8.2025

Lentokenttänoutajaksi tai lyhytaikaiseksi majoittajaksi 11.–13.8.2025 Haluaisitko tavata vapaaehtoisia ulkomailta ja...

Tule mukaan tulovalmennusleirin tiimiin leiriohjaajana 13.–19.8.2025

Etsitkö vapaaehtoistoimintaa kesään? Oletko innostunut leirielämästä sekä ryhmätoiminnan ohjaamisesta? Tule...

Maailmanvaihdon toimisto suljettuna 20.6.

The Maailmanvaihto office will be closed on Friday, June 20,...