Pikahaku! Hae nyt nuorisovaihtoon Youth for Peace (19.–25.10. Cagliari, Italia)

Etsimme viittä 18–25-vuotiasta henkilöä Maailmanvaihdon osallistujaryhmään nuorisovaihtoon Youth For Peace!

  • 19.–25.10.2025 (Huom! Päivämäärät ovat muuttuneet.)
  • Cagliari, Italia

Tässä tilaisuutesi tutkia yhdessä toisten nuorten kanssa rauhan ja turvallisuuden teemoja sekä pohta, miten nuoret voivat olla keskeisessä roolissa rauhan edistämisessä, konfliktien ehkäisemisessä ja turvallisempien, osallistavampien yhteiskuntien rakentamisessa.

Nuorisovaihdon aikana syvennytään aiheisiin, kuten Euroopan nuorisotavoitteisiin, aktiivisen osallistumisen merkitykseen demokratiassa ja siihen, miten nuorten ääni voi vaikuttaa rauhanrakentamispolitiikkaan paikallisella, kansallisella ja kansainvälisellä tasolla.

Tämä nuorisovaihto ei ainoastaan rakenna siltoja kulttuurien välille vaan myös tukee nuoria rauhallisemman ja turvallisemman tulevaisuuden luomisessa.

Koulutus on EU:n tukema, ei osallistumismaksua. Osallistujille tarjotaan majoitus ja päivittäiset ateriat, ja he saavat matkakorvauksen.

Kiinnostuitko? Katso tarkempia tietoja infopackista (pdf): Infopack YE connessioni

Hae viimeistään perjantaina 12. syyskuuta (hakuaikaa jatkettu) täyttämällä Google Forms -hakulomake.

Jos sinulla on kysyttävää, ota yhteyttä: programmeassistant@maailmanvaihto.fi.

Lue myös

27.10. etäinfo: Vapaaehtoistyöhön ulkomaille

Kiinnostaako vapaaehtoistyö ulkomailla? Haluaisitko tutustua tarkemmin Maailmanvaihdon ohjelmiin ja kuulla...

Vapaaehtoisten ja Kamujen kanssa Kiasmaan 2.10.

Toimitko Kamuna Maailmanvaihdon vapaaehtoiselle ja mietit teille mukavaa yhteistä syystekemistä?...

Lokakuussa vapaaehtoistyöhön Slovakiaan – nuorisotyötä ja kansainvälisyyttä KERICissä

Haluaisitko työskennellä vapaaehtoisena lasten ja nuorten parissa Slovakiassa? KERIC tarjoaa...