International Cultural Youth Exchange: vapaaehtoistyötä Euroopan ulkopuolella

Oletko kiinnostunut viettämään vapaaehtoistyössä ulkomailla puoli vuotta tai vuoden? Haluaisitko avartaa maailmankuvaasi ja perehtyä ruohonjuuritason yhteistyön kautta esimerkiksi nuorisotyöhön, ihmisoikeustyöhön tai ympäristönsuojeluun? Hae mukaan International Cultural Youth Exchange (ICYE) -ohjelmaan!

Minne ja milloin?
Vapaaehtoistyötä monilla aloilla
Valmennusleirit
Milloin ja miten haetaan?
Osallistumismaksu ja mitä siihen sisältyy?
Kuka voi osallistua?
Lisätietoja

Minne ja milloin?

ICYE-ohjelmassa vapaaehtoiset ja yhteisöt eri puolilta maailmaa kohtaavat yhteistyön ja maailmankuvan avartamisen äärellä. Pitkäjänteinen 6 tai 12 kuukauden yhteistyö tarjoaa sinulle ja vapaaehtoistyöpaikkasi väelle yhteisen oppimismatkan!

Vapaaehtoisjaksollasi pääset osaksi uutta yhteisöä, syventymään arkielämään ulkomailla sekä oppimaan monipuolisesti ja kehittämään osaamistasi arjen yhteistyön kautta. Tavoitteena on yhteinen oppimiskokemus, jossa maailmankuvat monipuolistuvat ja uusista tuttavista tulee ystäviä.

Vapaaehtoisia vastaanottavat organisaatiot ympäri maailmaa:

Aasia ja Oseania: Etelä-Korea | Filippiinit | Indonesia | Japani | Nepal | Taiwan | Thaimaa | Uusi-Seelanti | Vietnam

Afrikka: Etelä-Afrikka | Ghana | Kenia | Marokko | Mosambik | Nigeria| Tansania

Latinalainen Amerikka ja Yhdysvallat: Argentiina | Bolivia | Brasilia | Costa Rica | Ecuador | Honduras | KolumbiaMeksiko | Peru | Yhdysvallat

Vapaaehtoistyöjaksot alkavat vuosittain elo–syyskuussa, jolloin kussakin maassa järjestetään vapaaehtoisjaksoon orientoiva tulovalmennusleiri. Tarkat alkamispäivämäärät vaihtelevat maittain. Useimpiin maihin voi lisäksi lähteä tammi–helmikuussa. Seuraava lähtö ICYE-vapaaehtoistyöhön on elo–syyskuussa 2025.

”Oli erityisen innostavaa päästä seuraamaan läheltä kuinka ruohonjuuritason ihmisoikeustyötä Boliviassa toteutetaan.” – Mikaela, vapaaehtoistyössä naisten oikeuksien järjestöissä

Vapaaehtoistyötä monilla aloilla

Kaksi kuvaa: kaksi henkilöä seisoo selätysten ulkosalla, yksi tekee muistiinpanoja ja toinen kiikaroi; toisessa kuvassa lintu oksalla.

Vapaaehtoistyömahdollisuuksia on tarjolla monilla eri aloilla, kuten

Tietokannassa voit selata paikkoja maittain ja työteemoittain. Muutamia esimerkkejä paikoista:

ICYE-vapaaehtoisena työskentelet avustavissa tehtävissä. Sinulla ei tarvitse olla koulutus- tai työtaustaa osallistuaksesi ohjelmaan. Jos toisaalta olet esimerkiksi terveydenhoito-, sosiaali- tai opetusalan opiskelija tai ammattilainen, sinun voi olla mahdollista päästä hyödyntämään osaamistasi.

Vapaaehtoiset asuvat yleensä joko kotimajoituksessa tai vapaaehtoistyöpaikkansa yhteydessä.

Valmennusleirit

Kaksi kuvaa, yhdessä hymyileviä henkilöitä ryhmäkuvassa talon rakennuksen, toisessa henkilöitä istumassa ringissä ulkosalla aurinkoisena päivänä, taustalla puita ja vettä.

Ohjelman valmennusleireillä pääset valmentautumaan vapaaehtoiskokemukseesi ja reflektoimaan sitä.

”Oli ehdottomasti parhaimpia päätöksiäni hakea ICYE-ohjelmaan. Vuodessa ehtii alkaa elää arkea ulkomailla, sinne ehtii asettautua. Ehtii oppia ymmärtämään, miksi ympäristössä toimitaan tietyin tavoin, pääsee tarpeeksi syvälle.” – Aura , vapaaehtoistyössä vammaisten lasten ja nuorten tukikeskuksessa Vietnamissa

Milloin ja miten haetaan?

Kaksi kuvaa: yhdessä kaksi kenkilöä, joista toinen vetää kärryä, kävelemässä kamerasta poispäin; toisessa vuoristoinen maisema.

Hakukierroksia on kaksi:

Päähakujen jälkeen paikkoja on vielä avoinna elo–syyskuun 2025 lähtöön Boliviaan, Ecuadoriin, Ghanaan ja Keniaan. Paikkoja täytetään hakujärjestyksessä sopivien hakijoiden löydyttyä, ja viimeinen päivä vastaanottaa hakemuksia on 22.4.2025.

Osallistumismaksu ja mitä siihen sisältyy?

ICYE-ohjelmaan on osallistumismaksu, jolla katetaan vapaaehtoisvuoden järjestelyjä, kuten vakuutuksia, leirejä ja kielikursseja. ICYE ei tavoittele taloudellista voittoa ohjelmasta. Katso lisää usein kysytyistä kysymyksistä.

Osallistumismaksut kaudelle 2025–26

Osallistumismaksu sisältää:

Osallistumismaksun voi maksaa erissä tai kerralla. Osallistumismaksun tulee olla maksettuna kokonaisuudessaan ennen lähtöä.

Maksettavaksesi tulevat lisäksi lennot ja viisumi kohdemaahan.

ICYEn ryhmävakuutus kattaa vain alle 40-vuotiaat osallistujat. 40-vuotta täyttäneiden osallistujien tulee maksaa noin 400–500 € ICYEn järjestämästä vakuutuksesta.

Maailmanvaihto myöntää enintään 650 euron suuruisia stipendejä vapaaehtoistyöohjelmaan osallistuville taloudellisin perustein.

Kuka voi osallistua?

Kaksi kuvaa: yhdessä ihmisiä jalkapallokentällä ja toisessa kaksi hymyilevää henkilöä muurin edustalla, toinen heistä pitää kädessään jalkapalloa.

Ohjelmaan voivat osallistua kaikki vähintään 18-vuotiaat, jotka ovat motivoituneita kansainväliseen vapaaehtoistyöhön ja kiinnostuneita kulttuurien välisestä oppimisesta. Yläikäraja on joustava monissa maissa, katso ikärajat maakuvauksista.

Osallistujilta edellytetään käytännön englannin kielen taitoa. Jaksoihin sisältyy paikallisen kielen kielikurssi kohdemaassa. Suosittelemme paikallisen kielen opiskelua jo etukäteen.

Lisätietoja

Jos sinulla on kysyttävää, ota yhteyttä!

Tavoitat meidät myös osoitteesta maailmanvaihto@maailmanvaihto.fi ja numerosta +358 50 346 0965 (myös WhatsApp).

”Terveisinä kaikille kansainvälisestä vapaaehtoistyöstä kiinnostuneille haluan sanoa, että jos on pienikin mahdollisuus lähteä niin tee se! Matkalla tulet oppimaan uutta itsestäsi, muista ja koko maailmasta.” – Kalle, vapaaehtoistyössä lasten ja nuorten toimintakeskuksessa Brasiliassa

Neljä hymyilevää henkilöä ryhmäkuvassa ulkosalla.