Terveisiä maailmalta! Suomesta Taiwaniin ja Taiwanista Suomeen

Lähdin, koska…

Olin jo pitkään pohtinut ajatusta vapaaehtoistyöstä, sillä olin päässyt kesätöissäni Lehtimäen kansanopistossa tutustumaan Maailmanvaihdon kautta opistoon ulkomailta vapaaehtoistyöhön tulleisiin nuoriin ja nähnyt, minkälaista heidän arkensa oikein on. Abivuonna olin varma, että tulisin pitämään välivuoden ja pohdin, miten sen voisin viettää. Muutaman kuukauden jälkeen päätin, että vapaaehtoistyö olisi itselleni kaikista paras ja antoisin vaihtoehto.

Maailmanvaihto oli ainoa järjestö, jonka tiesin, ja siihen päädyinkin. Olin kuullut Maailmanvaihdosta paljon hyvää Lehtimäen vapaaehtoisilta. Heidän mukaansa asiat toimisivat ja apua saisi tarvittaessa, minkä totesin kyllä itsekin jälkeenpäin. Niinpä minulla ei ollut tarvetta alkaa etsimään toisia järjestöjä. Hakemisprosessikaan ei ollut niin raskas ja pitkä kuin olin ajatellut. Hakemuksen lähettämisen jälkeen minut haastateltiin, ja sitten kaikki olikin jo miltei valmista.

Taiwaniin!

Halusin lähteä Aasiaan. Selatessani vaihtoehtoja kohdemaaksi tajusin, etten tiennyt juuri mitään Taiwanista, ja se herätti mielenkiintoni. Kun otin selvää maasta, kiinnostuin sen kulttuurista ja mietin, miten pystyisin elämään niin erilaisessa ympäristössä. Lopulta päädyin valitsemaan Taiwanin kohteekseni.

Englanninopetusta nelosluokkalaisille

Työskentelin koulussa nimeltä Character and English Institute eri puolilta Taitungin maakuntaa kotoisin olevien nelosluokkalaisten kanssa. He tulivat kouluumme viikon ajaksi omista peruskouluistaan oppimaan muun muassa vahvuuksiensa kehittämistä sekä englantia. Tehtäväni oli opettaa englantia yhdessä taiwanilaisen työntekijän kanssa. Englannin tunneilla kieltä opetettiin erilaisten aiheiden, kuten luonteenpiirteisiin, tunteisiin tai vuodenaikoihin tutustumisen avulla. Englannin opettaminen oli päätehtäväni, minkä ohella autoin jakamaan ruokaa ja leikin lasten kanssa välitunneilla. Lisäksi taltioin päivittäin koulun tapahtumia päätöstilaisuudessa esitettäviä videoita varten.

Terveiseni kansainvälisestä vapaaehtoistyöstä kiinnostuneille

Rohkeasti vain mukaan, jos yhtään kiinnostaa! Vapaaehtoistyö ulkomailla tuo elämään kokemuksia, jotka ovat varmasti ainutlaatuisia. Alussa turhautumiset kuuluvat asiaan, mutta vapaaehtoistyön loputtua olet monia kokemuksia rikkaampi. Itse koen kasvaneeni vapaaehtoistyöjakson aikana valtavasti ja ajattelevani asioista nykyään kypsemmällä tavalla. Tämänkaltaiset muutokset, joita mitä todennäköisimmin tulet huomaamaan, ovat hyvin merkittäviä ja arvokkaita.

Teksti: Kaisa Rahko, kuvat: Lala Waning ja Iida Lehisalon kotialbumeista

Iida Lehisalon haastattelu on on ilmestynyt MaailmanVaihtoa 1/2020 -lehdessä, osana juttua, jossa myös Taiwanista vapaaehtoistyöhön Suomeen saapunut Lala Wang jakaa ajatuksiaan. Lue Lala Wanging haastattelu (englanniksi)

Lue myös

Luentosaleista tekoihin – vapaaehtoiseksi opintojen aikana naisten oikeuksien pariin Boliviaan

Vietin vuoden Boliviassa Sucren kaupungissa koronapandemian aikaan 2021–2022. Minua ei...

Nepalista tauko työelämään

Olen Paula Rajala, 31 vuotta. Olin vuosina 2017–18 kymmenen kuukauden...

Kolme kysymystä alumnille: Meksiko mullisti elämän

Kuka olet? Missä ja milloin olet ollut vapaaehtoistyössä? Olen Anni...