Uudet hallituksen jäsenet valittiin

Maailmanvaihdon syyskokouksessa 7.11.2018 valittiin uudet jäsenet järjestön hallitukseen.

Roosa Kontiokari valittiin jatkamaan ensi vuosi puheenjohtajana sekä samalla hallituksen varsinaiseksi jäseneksi 31.12.2020 asti.

Varsinaisiksi jäseniksi kahden vuoden kaudelle (1.1.2019–31.12.2020) valittiin Mia-Elina Aintila, Eeva Airikkala ja Anna Mäkinen. Ronja Junno valittiin varsinaiseksi jäseneksi yhden vuoden kaudelle (1.1. -31.12.2019), ja varajäseniksi vuodeksi 2019 Maiju Alakurtti, Taru Itälinna, Fabienne Zogg ja Anna Ylitalo.

Hallituksessa jatkavat 31.12.2019 asti Anne-Mari Ikonen, Kaisa Rahko ja Alma Smolander.

Maailmanvaihdon hallitus koostuu vapaaehtoisista aktiiveista. Hallitus vastaa toiminnastamme ja yhteistyöstämme muiden järjestöjen kanssa.  Hallitus päättää mm. järjestön käytännön toiminnasta, raha-asioista ja tulevista suunnitelmista. Lisäksi kullakin hallituslaisella on oma vastuualueensa, johon liittyy usein työryhmä. Lue lisää hallitustyöstä